S anorexií se člověk už narodí

17. června 2008 v 18:04 | Slečna Ubohá~Aranelka |  Pro Ana
Vědci tvrdí

S anorexií se člověk už narodí

Vyzáblé modelky, které se na nás denně zubí ze stránek časopisů, jsou v tom nevinně. Podle vědců se většina dívek s mentální anorexií už narodí.
Kate Moss za nic nemůže?

Mentální anorexie. Touto psychosomatickou chorobou, která se projevuje neodůvodnitelnou potřebou hubnout, trpí většinou mladé dívky. Bohužel může být i smrtelná. Až doposud se spílalo módním tvůrcům, kteří na mola posílají čím dál více průhlednější modelky, jejichž nekorunovanou královnou se stala Britka Kate Moss, jedna z nejlépe placených modelek světa. Jenže je to celé trochu jinak. Bádání amerických vědců založené na rentgenech mozku prokázalo, že člověk se s dispozicemi k poruchám příjmu potravy už rodí.
Je to v mozku

"Mozky lidí s mentální anorexií jsou jiné než mozky ostatních, kteří touto chorobou netrpí," tvrdí člen výzkumného týmu profesor Kaye z univerzity v Pittsburgu. "To znamená, že tito lidé reagují a myslí úplně jinak. Tím, že mají jinak uspořádaný mozek bohužel i daleko více propadávají novodobému trendu, kdy jsou za ideály krásy považovány dívky kost a kůže.
Testy dopadly jednoznačně
Vědci podrobili testu dvě skupinky dívek. V první byly ty, které prodělaly mentální anorexii, a v druhé dobrovolnice z řad veřejnosti. "Dívky z první skupinky se téměř nedokázaly radovat z odměn, kterých se jim během testování dostalo. Bývalé anorektičky, které se vyléčily před rokem a delší dobou, prostě neuměly naplno prožívat štěstí. Tato skutečnost potvrzuje fakt, že struktura mozku anorektiček je odlišná. Myšlenky se u nich generují jinou cestou," říká profesor Kaye.
Lék proti anorexii

Vědci nyní zkoumají, zda je anorexie dědičná či zda k ní spíše přispívá odlišný vývoj mozku v útlém věku. Výsledky jejich bádání snad pomohou k vyvinutí léku, který by spuštění této závažné choroby dokázal zabrzdit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama